Aranżacja domowej piwniczki

Aranżacja domowej piwniczki

Kto z nas nie marzy o posiadaniu własnej, uroczej piwniczki z winami? To miejsce kojarzone z klasą, prestiżem i pasją do tego doskonałego alkoholu. Czy piwniczka z winami musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi? Oczywiście, że nie! Możesz zaaranżować ją w posiadanej przestrzeni, czyli domowej piwnicy. O co warto zadbać?

Odpowiednie oświetlenie

Podstawową kwestią w domowej piwniczce z winami, o którą należy zadbać, jest optymalne oświetlenie. Wydawać by się mogło, że w tego typu miejscach spokojnie może panować absolutna ciemność, lub wystarczy jedynie jedna żarówka. Nic bardziej mylnego! Jeśli zależy ci, aby twoje zbiory prezentowały się zjawiskowo i profesjonalnie, musisz wziąć sobie tę kwestię do serca i dobrze oświetlić poszczególne skrzynki czy półki. W tym celu najlepiej jest wykorzystać proste, ale bardzo wydajne i efektowne moduły ledowe. Oświetlenie tego typu to bowiem gwarancja doskonałego efektu, wieloletniej użyteczności i praktycznie całkowitej bezawaryjności. Co więcej, kolory ledów mogą być przeróżne i dopasowane do twoich indywidualnych preferencji.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Piwnica sama w sobie jest miejscem, które narażone jest na działanie wilgoci i jej destrukcyjny wpływ. Jeśli zatem planujesz gromadzić w piwnicy wina, koniecznie zabezpiecz ją przed różnego rodzaju procesami, które powoduje wilgotne powietrze. Jednym z nich jest oczywiście korozja, dlatego absolutnie niezbędne jest zainwestowanie w wysokiej jakości środki antykorozyjne, którymi pokryć należy wszystkie elementy metalowe. Pamiętaj, aby wybrane produkty pochodziły jedynie od sprawdzonych  i renomowanych producentów. Wówczas zyskasz pewność, że ich działanie będzie wydajne i długofalowe.

Optymalna temperatura

Wina kolekcjonowane w domowej piwniczce potrzebują również odpowiednio dobranej temperatury. Nie muszą być przetrzymywane w cieple, ale nie można również skazywać ich na wieczny chłód! Co ważne, temperatura przechowywania wina uzależniona jest często od jego gatunku czy wieku. Z tego względu dobrze zamontować w piwnicy termometr oraz zatroszczyć się o jej wydajną izolację termiczną, aby zapobiec drastycznym wahaniom temperatur i ulatywaniu ciepła zgromadzonego wewnątrz. W tym celu najlepiej wykorzystać naturalne materiały izolacyjne, których jakość jest naprawdę wysoka.

Pamiętaj, że domowa piwniczka z winami powinna być regularnie konserwowana i weryfikowana pod kątem optymalnych warunków, które panują w jej wnętrzu. Tylko wtedy twoje alkoholowe zbiory będą w pełni bezpieczne.