Bezpieczeństwo i higiena pracy, czyli zasady dla ochrony zdrowia i życia

Bezpieczeństwo i higiena pracy, czyli zasady dla ochrony zdrowia i życia

W każdej branży, niezależnie od dziedziny, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przestrzeganie przepisów podczas wykonywania swojej pracy to jeden z obowiązków każdego pracownika. Są jednak sytuacje, w których nie mniej ważną kwestią, czasem wręcz priorytetową, jest stan techniczny wykorzystywany maszyn.

Najważniejsza zgodność z normami

Nabywając wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia, które mają służyć nam w pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ich parametry są zgodne z międzynarodowymi przepisami i standardami unijnymi. Tylko i wyłącznie prawidłowa certyfikacja maszyn pozwala na ich legalne i bezpieczne użytkowanie. Mogłoby się wydawać, że to tylko sposób na kolejny biznes, zupełnie zbyteczne działanie, mające na celu obniżenie dochodów przedsiębiorcy. Jednak po chwili zastanowienia nie trudno dojść do wniosku, że standaryzacja parametrów służyć ma bezpieczeństwu i ochronie pracowników. Zresztą kto zgodziłby się na operowanie ogromnym dźwigiem i pracę na wysokościach bez gwarancji, że jego stanowisko pracy i maszyny, którym powierza swoje życie, są w pełni sprawne? Prawdopodobnie niewielu znalazłoby się chętnych.

Regularne przeglądy i prace serwisowe

O zaletach standaryzacji parametrów maszyn można też przekonać się w momencie, w którym nasze urządzenie przestaje działać tak, jak powinno. Dzięki obowiązującym w zakładach produkcji seryjnej tym samym wytycznym możliwe było wykształcenie się specjalnej grupy osób, które dokładnie znają się na specyfice danego sprzętu i są w stanie określić, co może być powodem naszych kłopotów. Oczywiście wiadomo, że awarii nie należy zostawiać samej sobie. Najlepiej jednak zadbać o regularne przeglądy prowadzone przez odpowiednich fachowców. Tego rodzaju zachowania szczególnie ważne są na placach budowy, gdzie na przykład stały serwis żurawi jest gwarancją nie tylko ciągłości pracy, ale i braku zagrożenia dla ludzkiego życia.

Pierwsza linia ochrony

Wiadomym jest jednak, iż mimo dokładania wszelkich starań i przestrzegania regulacji w zakresie urządzeń, zawsze może dojść do jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Wypadki w pracy to jeden z najczęstszych powodów zgłoszeń kierowanych pod numer alarmowy służb ratunkowych. Dlatego też nie można pokładać pełnej ufności w zapewnienia producenta. Zgodnie z przepisami BHP należy zadbać o wyposażenie każdego pracownika w przystosowaną do specyfiki pracy odzież ochronną. Szeroka oferta, jaką przedstawia między innymi Sara odzież robocza, pozwala na dobranie odpowiedniego ekwipunku dla każdego pracownika.