Bezpieczeństwo w pracy to podstawa

Bezpieczeństwo w pracy to podstawa

Dla wielu z nas miejsce pracy jest jak drugi dom. To w nim spędzamy większość dni w tygodniu, myślimy o nim nawet po zakończeniu oficjalnego dyżuru. Skoro poświęcamy mu tyle uwagi, warto upewnić się, że miejsce, w którym spędzamy połowę swojego życia, jest dla nas w pełni bezpieczne.

Najważniejsze przestrzeganie przepisów BHP

O przepisach BHP słyszał każdy. Obowiązkowe szkolenia w tym zakresie przechodzą zarówno studenci, jak i personel wszystkich zakładów pracy. Ogólne zasady zachowania bezpieczeństwa powinien znać każdy, kto rozpoczyna pracę w nowej firmie. Ich przestrzeganie jest gwarancją zachowania zdrowia nie tylko dla nas, ale i dla naszych współpracowników. Są jednak takie branże, w których nie tylko zachowanie personelu ma znaczenie. Doskonałym przykładem będzie tutaj branża budowlana, w której wymagana jest bezwzględnie prawidłowa certyfikacja maszyn. Bez właściwych atestów urządzenia nie mogą być dopuszczane do użycia, gdyż mogłyby stanowić ogromne zagrożenie dla wszystkich osób, które miałyby je w przyszłości obsługiwać. Zatem zanim przystąpimy do działania, upewnijmy się, że sprzęt, który ma nam w pracy pomóc, rzeczywiście pomocny będzie, a korzystanie z niego niczym nam nie grozi.

Nie tylko na budowie

Regulacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie obowiązuję jedynie na placach budowy. Nie odnoszą się też wyłącznie do użytkowanych maszyn. Są zawody, w których niebanalne znaczenie ma to, w czym do pracy przystępujemy. I nie mówimy tu o eleganckiej koszuli z kołnierzykiem za hotelowym kontuarem, a raczej o ochronnej odzieży, której posiadanie jest wymagane w niejednej branży. Wśród nich znajduje się także sektor medyczny. Kombinezony ochronne stosują pracownicy laboratoriów, pracownicy medyczni noszą fartuchy lekarskie, na salach operacyjnych panuje ścisły reżim zasłaniania wszelkich części ciała, zakładane jest specjalne obuwie robocze. Także odwiedzający chorych w szpitalu goście mają obowiązek osłaniania obuwia z użyciem specjalnego rodzaju jednorazowych nakładek. O stosowaniu innych środków zapobiegania, jak na przykład maskach, dziś nie trzeba już chyba nikomu przypominać.

Zapobieganie przez konserwowanie

Sprzęty różnego rodzaju mają to do siebie, że z biegiem czasu ulegają zużyciu. Nie oznacza to, przy odpowiednim oczywiście użytkowaniu, że trzeba je bezwzględnie wymienić na nowe, gdy tylko zauważymy najmniejsze odchylenie od dotychczasowej normy. Jeśli dojdzie do awarii, niewątpliwie należy wezwać wykwalifikowanego pracownika serwisu, który oceni, czy konieczna jest całkowita wymiana urządzenia, czy może wystarczy tylko delikatna jego kalibracja. O ile w przypadku drobnych sprzętów biurowych wymiana na nowszy model może nie być aż straszna, to zakup świeżo wyprodukowanego sprzętu budowlanego może być już nieco obciążające zarówno portfel, jak i myśl przedsiębiorcy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie terminowych przeglądów serwisowych ciężkiego sprzętu. Dobry przykładem będzie tu obowiązkowy na placu budowy regularny przegląd i serwis żurawi, który nie tylko pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków, ale też zagwarantuje dalsze bezpieczne korzystanie z maszyny.