Branża budowlana - efektowna, trwała i ekologiczna

Branża budowlana - efektowna, trwała i ekologiczna

W branży budowlanej, jak w innych sektorach gospodarczych, obserwuje się coraz częstsze sięganie po energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Dzieje się tak nie tylko za sprawą mody, ale też w wyniku oczekiwań samych klientów i inwestorów. Dzięki temu powstające budowle są nie tylko ciekawe, ale i przyjazne dla otoczenia.

Drewniane wnętrza pożądane naturalnie

Stylistyka budowlana zmienia się z biegiem lat. Były wnętrza w stylu glamour, klasycystyczne formy, barokowe detale, majestatyczne kolumnady. W ostatnich latach niezwykłym wręcz zainteresowaniem cieszył się styl industrialny. Otwarte przestrzenie, wysokie sufity, surowa cegła, wielkoformatowe okna. Nie da się odmówić takim aranżacjom swoistego uroku. Jednak ciężko zapomnieć o tym, jak silny związek występuje między człowiekiem a naturą. Związek, który w końcu zawsze się przejawia.

Naturalne środowisko, przyroda, działają kojąco na zmysły i architekci już dawno zaczęli zdawać sobie z tego sprawę. Oczywiście nie mamy tu na myśli koncepcji zbiorowego przenoszenia się do leśnych szałasów i rozpalania ognisk w chłodne wieczory. Nie można jednak ukryć, iż wprowadzanie do wnętrz elementów drewnianych jest dziś coraz chętniej stosowane nie tylko w formie mebli, ale też w ramach samej konstrukcji. Ogromnym powodzeniem w tworzeniu na przykład wielkopowierzchniowych hal sportowych czy widowiskowych cieszy się materiał, jakim jest drewno klejone warstwowo. Jego obecność dodaje wnętrzu świeżości i naturalności, a jego własności fizyczne stanowią o jego wyjątkowych korzyściach dla samego projektu.

Tam, gdzie drewno nie wystarczy

Oczywiście są takie sytuacje, w których nawet najwytrzymalsze drewno nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem. Wówczas do akcji wkraczają materiały twardsze i znacznie bardziej wytrzymałe, czyli zbrojenia stalowe. Znajdziemy je w ścianach budynków, stanowią integralną część konstrukcji różnych elementów obiektu. Jednak nie tylko stalowe pręty mają swój udział w branży budowlanej. Często bowiem można natknąć się na wykorzystanie różnych wielkości siatek zgrzewanych. Wykorzystuje się je do osłony urządzeń wentylacyjnych, w montażu podwieszanych stropów, czy do osłony różnego rodzaju maszyn. Jednym z popularniejszych wykorzystywanych do tego celu artykułów jest siatka zgrzewana z drutem brzegowym.

Świetlna moc energooszczędności

Niemałe znaczenie dla ekologii ma sposób oświetlania wnętrz. Czasy, gdy żarówki energooszczędne były szczytem proekologicznych możliwości minęły już dawno temu. Dziś projektanci oświetlenia wnętrz, i to nie tylko w obiektach takich jak sale koncertowe, kluby, restauracje czy hotele, ale także prywatne mieszkania i domy, stawiają na oszczędne, ale wydajne oświetlenie ledowe. Dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń, takich jak na przykład zasilacz led regulowany, możliwe jest wykreowanie niepowtarzalnego nastroju za pomocą światła, które można, zależnie od upodobań i sytuacji dostrajać.