Dom w nowoczesnej technologii HBE

Dom w nowoczesnej technologii HBE

Technologia HBE to innowacyjna metoda stawiania konstrukcji drewnianych, w których prefabrykowane ściany stworzone są w całości z paneli łączonych. Budynki tego typu są ciepłe, solidne i przede wszystkim ekologiczne. Na zachodzie Europy system HBE jest niezwykle popularny, w Polsce dopiero zaczyna zdobywać uznanie.

Materiał konstrukcyjny

Domy w technologii HBE powstają w bardzo krótkim czasie. Stan deweloperski osiągnąć można nawet w 3 miesiące! Do budowy głównej konstrukcji wykorzystuje się tutaj drewno klejone warstwowo, które charakteryzuje się trwałością, lekkością oraz ognioodpornością. Masywne ściany stropy oraz dachy tego typu budynków gwarantują naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach, a samo drewno ma wysoką pojemność cieplną, dzięki czemu dom nie nagrzewa się zbyt szybko podczas gorących dni i nie wychładza się w trakcie zimy. Warto dodać, że domy HBE są stworzone z materiału ekologicznego, co ma znaczący wpływ na komfort oraz zdrowie jego mieszkańców.

Wykończenie

Wykończenie domu w technologii HBE nie różni się znacznie od wykończenia klasycznego domu murowanego. Ściany od wewnątrz są najczęściej pokrywane zaprawą klejową, która nie pęka podczas pracy całej konstrukcji. Na takie ściany bez problemu można położyć glazurę, panele drewniane czy płytki ceramiczne. Nie ma także problemu z zamontowaniem podwieszanego sufitu lub ścianki działowej, do których wykonania najlepiej sprawdzi się siatka zgrzewana 30x30. Ściany zewnętrze są zazwyczaj otynkowane i pomalowane farbami polikrzemianowymi, które są odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Elektronika i hydraulika

W domach wybudowanych technologią HBE nie ma większych problemów z rozciągnięciem instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Jest to właściwie dużo prostsze, niż w przypadku domów murowanych, ponieważ ściany prefabrykowane stworzone są z paneli łączonych na tzw. podwójne pióro-wpust z dodatkowymi kanałami, w których rozprowadzone są właśnie instalacje elektryczne. W domu typu HBE bez problemu zamontować można także kasetony, które oświetla się najczęściej wykorzystując moduły led, a szybkie podłączenie hydrauliki i systemu ogrzewania umożliwia wysoka plastyczność drewna klejonego warstwowo.

Jeżeli zależy ci na nowoczesnym, ale solidnym domu, warto rozważyć budowę konstrukcji w technologii HBE. Jest to system niezwykle ekologiczny, co z roku na rok staje się coraz ważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju konstrukcji.