Klimatyczny domek nad jeziorem - jak zacząć budowę?

Klimatyczny domek nad jeziorem - jak zacząć budowę?

Kto z nas nie marzy o postawieniu małego, własnego domku nad samym jeziorem? Takie miejsce to doskonała przestrzeń do odpoczynku i regularnych spotkań z najbliższymi. Aby podobna konstrukcja wytrzymała dziesiątki lat, warto podejść do tematu poważnie. Od czego zacząć budowę własnego domku nad wodą?

Wybierz odpowiednie materiały

Małe domki na działkach, również tych usytuowanych nad wodą, stawia się najczęściej z drewna. To materiał solidny, prosty w użyciu i przede wszystkim trwały (o ile jest odpowiednio zaimpregnowany). Do budowy konstrukcji tego typu używane jest najczęściej drewno klejone warstwowo i takie również ci polecamy. Zanim ruszysz z budową, dobrze zorientuj się w cenach, znajdź najlepszego dostawcę i oszacuj ilość potrzebnego materiału. Poza drewnem niezbędne są również inne surowce, takie jak gips, farby, narzędzia i beton. Wszystkie bez problemu dostaniesz w pierwszym lepszym sklepie budowlanym.

Zastanów się nad projektem

Zebranie materiałów to jedno, a ustalenie finalnego projektu domku - drugie. W Internecie odnajdziesz szereg inspiracji, którymi możesz posiłkować się projektując własną budowlę. Już przed budową warto określić, jaką przestrzeń będzie miał domek oraz czy będą się w nim znajdowały specyficzne elementy, takie jak np. podwieszany sufit. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, konieczna będzie siatka zgrzewana 30x30, którą wykorzystuje się do budowy tego typu konstrukcji. Projekt powinien zakładać także obecność kuchni i toalety, dzięki czemu domek będzie nadawał się nawet do kilkudniowych wypadów.

Dodatki i oświetlenie

Ostatnią kwestią, którą zdecydowanie warto doprecyzować przed rozpoczęciem budowy domku nad jeziorem, jest oczywiście wystrój wnętrza. Chatka jak z bajki, czy raczej w górskim stylu? Zastanów się dobrze, ponieważ ponowne aranżowanie tego typu wnętrz bywa czasochłonne i dość kosztowne. Na pewno nie wolno ci zapomnieć o odpowiednim oświetleniu oraz dekoracjach okien. Działkowe domki znane są ze swojego wyjątkowego klimatu, a go zapewnia ci lampki i modły led, które można zainstalować nawet w ścianach i podłodze budynku. Warto pamiętać również o dodatkach ogrodowych i kwiatach, które szczególnie latem doskonale uatrakcyjnią całą przestrzeń.

Klimatyczny domek nad samym jeziorem to prawdziwy strzał w 10, szczególnie dla osób kochających naturę i świeże powietrze. Każdy może wybudować sobie podobną oazę, wystarczy tylko trochę cierpliwości i determinacji! Zdecydowanie warto się postarać, ponieważ działki z budowlami cały czas zyskują na wartości.