Kuny na poddaszu – jak z nimi walczyć?

Kuny na poddaszu – jak z nimi walczyć?

Kuny to niezwykle uciążliwe gryzonie, które bytują na terenie całego kraju. Uprzykrzają życie przede wszystkim właścicielom domów, ponieważ potrafią przegryźć folię paroprzepuszczalną warstwy izolacyjnej poddasza i skutecznie obniżyć jej wydajność. Jak walczyć z tymi szkodnikami? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Odpowiednie surowce do termoizolacji

Postawą w walce z kunami na poddaszu są oczywiście odpowiednie surowce wykorzystywane do montażu termoizolacji. Najlepiej wybrać takie, które w swoim składzie mają sole baru. Są to związki silnie drażniące błony śluzowe tych gryzoni, dlatego skutecznie zniechęcają je do przegryzania i niszczenia warstwy izolacyjnej. Dobrym i szczególnie rekomendowanym rozwiązaniem są również naturalne materiały izolacyjne, ponieważ ich konstrukcja nie jest przyjazna do bytowania szkodników. Tego typu surowce produktowane są z ekologicznych składników, takich jak włókno lignocelulozowe i żywica, a zatem są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Profesjonalne odstraszacze

Kolejnym sposobem na walkę z kunami, który w ostatnim czasie mocno zyskał na popularności, jest montaż specjalnego pastucha. Jego przewody rozciągane są na całej powierzchni poszycia dachu w taki sposób, aby żaden z gryzoni nie był w stanie go ominąć. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które różnią się przede wszystkim sposobem działania. Do wyboru mamy m.in. odstraszacze elektryczne, pastuchy wytwarzające ultradźwięki lub te wykorzystujące moduły ledowe. Każdy z nich jest jednak skuteczny i zapewnia długofalowe efekty.

Środki chemiczne

Ostatnim sposobem na gryzonie, który chcemy dziś zaprezentować, są szeroko pojęte środki chemiczne. Możliwości w tym zakresie są naprawdę ogromne, a poszczególne specyfiki nie są groźne dla człowieka. Nie niszczą również struktury poddasza i warstwy termoizolacyjnej. Tego typu substancje dostępne są tak naprawdę w każdym sklepie budowlanym. Prawdą jest, że na kuny negatywny wpływ mają nawet środki antykorozyjne czy inne preparaty, w których składzie występują sole baru i inne związki drażniące. Wystarczy rozpylić je w okolicy dachu lub pozostawić w drobnych pojemnikach, a kuny zostaną skutecznie zniechęcone do bytowania w termoizolacji.

Kuna na poddaszu to problem większości właścicieli domów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają raz na zawsze pozbyć się tych gryzoni. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są z pewnością wspomniane pastuchy na kuny.