Oszczędności w realizacji logistyki - od drobiazgu po wielkie przedsięwzięcia

Oszczędności w realizacji logistyki - od drobiazgu po wielkie przedsięwzięcia

Logistyce i zajmujących się jej procesami ludziom zawdzięczamy wygląd naszego codziennego życia. Bez sprawnego przepływu dóbr i surowców większość przedmiotów, narzędzi i urządzeń, które mamy w naszych domach, byłoby nieosiągalne lub nigdy by nie powstało. Efektywność ekonomiczna jest więc tu kluczowa. Składa się na nią jednak nie tylko planowanie i zarządzanie, ale też mnóstwo rozwiązań, o których na co dzień nie myślimy.

Wirtualne testowanie rozwiązań

Wszystkie obiekty przedsiębiorstw zajmujących się transportem, takie jak magazyny, terminale przeładunkowe czy porty, muszą działać maksymalnie wydajnie. To dlatego, w projektowaniu ich wykorzystuje się dzisiaj innowacyjne technologie. Zarówno planowanie procesów, jak i dodatkowych inwestycji czy ewentualnych zmian, poprzedza dzisiaj symulacja logistyki. Jest to proces tworzenia "cyfrowych bliźniaków" obiektów, czyli wiernie odwzorowanych, wirtualnych modeli symulacyjnych. Pozwalają one sprawdzić wydajność projektu na długo przed jego powstaniem. Są też nieocenione przy optymalizacji procesów i weryfikacji procedur bezpieczeństwa. Pozwalają więc na zwiększanie efektywności i minimalizowanie kosztów.

Chemia w służbie światowej ekonomii

Kolejnym aspektem, odpowiedzialnym pośrednio za efektywność ekonomiczną, jest trwałość rozwiązań. W tym wypadku elementów stalowych, które są obecne w realizacji logistyki na dosłownie każdym etapie. Od kontenerów i przewożących je statków, odpowiadających za większość światowego transportu, przez dźwigi, ciężarówki, wózki widłowe i elementy konstrukcji budynków, aż po regały magazynowe. Gdyby nie nowoczesne środki antykorozyjne stosowane w przemyśle i obróbce stali, utrzymanie i konserwacja całej infrastruktury byłaby z pewnością o wiele droższa. Środki te pozwalają na dowolne metody aplikacji i wybór okresu ochrony, są też przy tym łatwe w usuwaniu. Korzysta z nich powszechnie przemysł motoryzacyjny i lotniczy. Używa się ich też w produkcji wszechobecnych łożysk.

Drobna zmiana w dużej skali

Na koniec przyjrzymy się jeszcze oświetleniu. Tak, oświetleniu, jest ono w końcu niezbędne, a na dużą skalę generuje ogromne koszty. To dlatego w większości magazynów, zakładów produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych oraz pojazdach coraz częściej i chętniej stosuje się technologię LED. W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła jest ona niesamowicie oszczędna, pozwala więc znacznie ciąć koszty. Ogromne znaczenie ma tu też jednak zastosowanie rozwiązań takich jak zasilacz stałoprądowy, który pozwala bezpieczne i trwałe zasilanie oświetlenia oraz sterowanie jego natężeniem. To właśnie taka dbałość o szczegóły i każdy aspekt stosowanych rozwiązań składają się na ostateczną efektywność całego procesu.