Przenośniki taśmowe – jaka jest ich rola w automatyzacji zakładu?
Wspierają transport bliski i przebieg procesów produkcyjnych. Są niezastąpione zarówno w terminalach, jak i na liniach produkcyjnych. Niezależnie od branży, przenośniki taśmowe są znakiem rozpoznawczym praktycznie każdego zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego. Dziś opowiemy o ich roli w automatyzacji, a także o odmianach tychże maszyn. Dowiedz się więcej o urządzeniach, bez których rewolucja przemysłowa 4.0 nie byłaby możliwa – zapraszamy do lektury!
Czym dokładnie są przenośniki taśmowe
Przenośniki taśmowe to maszyny służące do transportu bliskiego przeróżnych produktów, półproduktów i innych elementów. Są także jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań automatyzacyjnych. Automatyzacja polega na usprawnianiu funkcjonowania danego zakładu poprzez zastąpienie czynnika ludzkiego czynnikiem maszynowym. Na przenośniki natrafimy w przeróżnych obiektach – w placówkach pocztowych służą one do przenoszenia paczek, podobnie jak zresztą w centrach logistycznych. W magazynach przenosi się przy ich użyciu magazynowane produkty, natomiast w zakładach produkcyjnych i fabrykach rola przenośnika nie ogranicza się wyłącznie do transportu bliskiego. O tej roli wspomnimy w kolejnym akapicie – kończąc ten, chcielibyśmy jeszcze odczarować pojęcie transportu bliskiego. Transport bliski to transport wewnątrzzakładowy – proces polegający na odbiorze towarów, transporcie ich do określonych działów oraz w przypadku zakładów produkcyjnych – transport ich pomiędzy poszczególnymi działami produkcyjnymi a na koniec, do określonego terminala bądź działu magazynowego.
Automatyzacja a przenośniki taśmowe
Przenośniki taśmowe są powszechnie wykorzystywane w każdym zakładzie produkcyjnym. To właśnie z ich wykorzystaniem można wygodnie realizować opisywany powyżej transport bliski. Zastosowanie tego rodzaju przenośników jest często sugerowane przez audytorów w trakcie kontroli wydajności danego zakładu. Urządzenia te doskonale wpisują się w optymalizację kosztów fabryki, ponieważ ich zastosowanie pobiera zazwyczaj mniej energii, niż ma to miejsce w przypadku wózków widłowych. Czynnik ludzki jest ograniczony w ich przypadku do kontroli działania maszyn, ponadto tempo pracy jest wyższe, niż w przypadku alternatywnych rozwiązań. W przypadku podświetlanych przenośników koszt produkcyjny można dodatkowo zoptymalizować, poprzez montaż energooszczędnego oświetlenia – na przykład taśmy led ip68, tym bardziej że zasilacze led do takich taśm są niewielkie i łatwo je wmontować w konstrukcję takiego urządzenia. Optymalizacja kosztów produkcyjnych ma wpływ na obniżenie ceny końcowej produktu. Należy jednak pamiętać, że koszt produkcyjny jest jedynie składową ceny produktu – obok podatków, ceł i innych opłat, jakimi obciążony jest dany producent bądź branża.