Remontowe rewolucje

Remontowe rewolucje

Podjęcie decyzji o remoncie mieszkania to dopiero początek długiej drogi. Warto zacząć od wstępnego planu poszczególnych czynności oraz oczywiście kosztorysu. Można skorzystać z fachowej wiedzy budowlańców, którzy podpowiedzą nam, jak mądrze go rozplanować, ale korzystnie jest także samemu mieć na ten temat jakąś wiedzę.

Ściany dekoracyjne

Aby urozmaicić ściany możemy poszaleć z kolorem farby, czy też wzorzystych tapet, ale oprócz tego, można zmienić fakturę ściany przy pomocy tynków. Są one pierwszą warstwą, która je pokrywa i mają ogromny wpływ na efekt. Jednym z wyróżniających się materiałów jest glina do tynkowania. Dzięki jej właściwościom możemy uzyskać ciekawą strukturę, którą dopasujemy do charakteru pomieszczenia, a także własnych preferencji. Dodatkowo bez problemu można ją pomalować dowolną farbą. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, doskonale magazynuje ciepło, a także reguluje poziom wilgotności, co niezwykle poprawia jakość powietrza, dlatego nadaje się dla alergików.

Odpowiednie zabezpieczenie

W zgiełku remontu często zdarza się, że zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu metalowych elementów. Niezbędne są do tego środki antykorozyjne, które doskonale chronią powierzchnie przed działaniem temperatury i wilgoci, które powodują powstawanie rdzy. Dobrze jest pomalować nimi grzejniki żeliwne, ale nadają się także do innych stóp metali żelaznych i nieżelaznych. Natomiast do instalacji centralnego ogrzewania warto stosować specjalny preparat, który pokrywa ścianki warstwą ochronną. Oprócz ochrony przed korozją eliminuje powstawanie osadów i szlamu. Należy szczególnie pamiętać o zabezpieczeniu metalowych elementów znajdujących się na zewnątrz, gdyż są najbardziej narażone na destrukcyjne warunki.

Oświetlenie

Przed planowanym remontem, dobrze jest zastanowić się nad rozmieszczeniem oświetlenia. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem są taśmy led, które dają duże możliwości zastosowania oraz są łatwe w montażu. Mogą pełnić funkcję dekoracyjną, np. zdobiąc sufit lub użytkową, np. podświetlając blat roboczy w kuchni. Opłaci się dokupić do nich zasilacze dali, które charakteryzują się wysoką wydajnością i współczynnikiem mocy, przez co są bardzo energooszczędne. Służą do sterowania oświetleniem. Przy ich pomocy możemy włączyć i wyłączyć światło, a także przyciemnić lub rozjaśnić. Dzięki metalowej i hermetycznej obudowie mogą być stosowane wewnątrz oraz na zewnątrz, gdzie jest wysoka wilgotność. Są w pełni skuteczne, gdyż posiadają zabezpieczenie przed zwarciem, przepięciem oraz przegrzaniem.