Tanie panele fotowoltaiczne? Nadal warto!
Zakup paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż to pierwszy krok do niezależności energetycznej. To także sposób, by znacząco obniżyć koszt naszych rachunków za prąd. Niecałe dziesięć lat wystarczy, by mniej-więcej zwróciły nam się koszty pełnej instalacji, mimo wszystko trudność może sprawić wizja zgromadzenia i wydania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy warto więc zaoszczędzić na cenie modułów? Odpowiadamy!
Panele fotowoltaiczne – same plusy
Jak już wiesz, panele słoneczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, przekształcając je w energię użytkową. Zielona energia elektryczna zastępuje energię jądrową lub opalaną węglem, więc dzięki przydomowej elektrowni fotowoltaicznej obniżasz emisję CO2. Prywatny system słoneczny sprawia, że większość energii elektrycznej jest zużywana tam, gdzie wytwarza się ją, a to odciąża sieci energetyczne i pozwala na mniejszą liczbę instalacji publicznych linii wysokiego napięcia. Dbasz więc o środowisko, ale i architekturę, a jako że system fotowoltaiczny praktycznie pozbawiony jest ruchomych części, pracuje samoczynnie nawet przez dwie dekady bez konieczności serwisowania!
Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?
Choć najdroższym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są moduły (panele), nie tylko one tworzą końcową sumę, którą trzeba wydać, by cieszyć się niezależnością elektryczną. W grę wchodzą również odpowiednie kable energetyczne, które powinny odporne być na skrajne warunki atmosferyczne (wykonane z materiałów, które wytrzymają zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i podczas upałów), też falownik oraz konstrukcja pozwalająca położyć moduły na dachu, a także urządzenia pomiarowe. Ostatecznie na cenę wpływ ma także robocizna, którą liczą sobie osoby odpowiadające za instalację paneli na Twoim dachu oraz końcowe ubezpieczenie całej instalacji.
Najtańsze panele fotowoltaiczne? Tak!
Pisaliśmy już, że najdroższym elementem pełnej kwoty za instalację fotowoltaiczną są panele. I pozostaje tak nawet wtedy, gdy wybierasz u dostawcy najtańsze panele fotowoltaiczne; pamiętaj jednak, że takie lepsze są niż żadne. Choć popularni producenci cenią się za gatunkowość materiałów i nowoczesne technologie, nie oznacza to, że tanie panele będą ich pozbawione. Tym bardziej że paneli nie wybierasz, nie kupujesz i nie montujesz sam, a współpracując z dostawcą i montażystą. Jeśli cieszy się on pozytywnymi opiniami poprzednich klientów – również otrzymasz pewną jakość. Ponadto otrzymasz pakiet gwarancji, a także często serwisowanie w cenie przez okres co najmniej dziesięciu lat, a w przypadku niektórych firm – i w czasie dłuższym. Rozsądnie i świadomie wybieraj więc dostawcę, a niekoniecznie same moduły.