Wokół linii produkcyjnej - rozwiązania wspomagające produkcję

Dzisiejsze przedsiębiorstwa produkcyjne w większości niczym nie przypominają już zakładów sprzed 30 czy 40 lat. Rozwój technologii i w efekcie, automatyzacja, zmieniły produkcję niemal całkowicie. Warto spojrzeć jednak nieco szerzej, bo zmiany dotyczą nie tylko samej produkcji, ale i powiązanych z nią bezpośrednio usług.

Specjalistyczne urządzenia pakujące

Wraz z rosnącym zainteresowaniem automatyzacją procesów produkcyjnych na rynku pojawiło się wiele przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją specjalistycznych urządzeń. Nie licząc tych, które oferują urządzenia uniwersalne dla kilku branż, takie jak przenośniki taśmowe lub automaty etykietujące, są one wysoce wyspecjalizowane. Dobrym przykładem może być na przykład przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją maszyn do pakowania żywności. Zapewnia ono kompleksową ofertę urządzeń do pakowania wraz z obsługą serwisową. Zarówno nowoczesne, zgrzewarki do tacek, czy pakowarki próżniowe, jak i automaty pakujące.

Produkcja dla produkcji

Do automatyzacji dostosowała się także produkcja dedykowanych opakowań. Pozwala ona teraz niemal domyślnie dostosować opakowanie do potrzeb nie tylko Klienta, ale także automatów pracujących na linii produkcyjnej. Takimi rozwiązaniami zajmują się wyspecjalizowane drukarnie. Realizują one praktycznie dowolne projekty w różnych technologiach. To właśnie w nich powstają nowoczesne, kuszące nas z półek sklepowych, opakowania kartonowe. Łódź to miasto, w którym działa jedno z takich specjalistycznych przedsiębiorstw. Oferuje ono wszelkie opakowania z kartonu i tektury, w dowolnych konfiguracjach, wraz z doradztwem projektowym oraz technologicznym.

Wirtualne modele symulacyjne

Automatyzacja procesu to jedno, a jego optymalizacja to drugie. Potrzeby rynku zmieniają się nieustannie, przez co dostosowywać do nich musi się też produkcja. Pomaga jej w tym symulacja procesów, czyli proces tworzenia wirtualnych modeli symulacyjnych, odwzorowujących działanie całych zakładów lub poszczególnych, zachodzących wewnątrz nich procesów produkcyjnych. Modele takie pozwalają na sprawdzenie wpływu poszczególnych czynników na proces bez konieczności zatrzymywania maszyn. Są też nieocenione w planowaniu procedur np. na wypadek wystąpienia zakłóceń bądź awarii. Gwarantują wierne odwzorowanie środowiska produkcyjnego, stanowią więc także świetny sposób na przetestowanie efektów wszelkich potencjalnych modyfikacji.

Zarówno przedsiębiorstwa specjalizujące się w opracowywaniu i montażu urządzeń, jak i te zajmujące się produkcją opakowań czy symulacją procesów są już integralną częścią sektora produkcyjnego. Bez nich wiele zakładów nie byłoby w stanie efektywnie funkcjonować. Rozwój produkcji byłby więc też znacznie utrudniony.