Fotowoltaika

Fotowoltaika

Przerażają Cię rachunki za prąd? Szukasz sposobu na obniżenie swoich rachunków? Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest instalacja fotowoltaiczna oraz jakie okablowanie należy wybrać, aby fotowoltaika służyła przez wiele lat.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to proces polegający na pozyskaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych. Podstawową energią, jaką można pozyskać, jest energia słoneczna. Pozyskanie tej energii jest możliwe właśnie dzięki panelom fotowoltaicznym. Panele pozyskują energię słoneczną i dzięki konwersji zostaje ona zmieniona na prąd stały znajdujący się w panelach fotowoltaicznych. Istotnym elementem instalacji jest falownik, który zmienia energię stałą w energię zmienną, która z powodzeniem może zasilać cały dom.

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w Polsce?

Polski rynek fotowoltaiczny rozwija się głównie dzięki ustawie o odnowie źródeł energii z dnia 20 lutego 2015 r. Na popularność instalacji fotowoltaicznej wpływają wsparcia finansowe w formie dotacji oraz obecnie najtańsze panele fotowoltaiczne. Dotacje są realizowane za sprawą programów dodatkowego wsparcia. Każdego roku rachunki za energię elektryczną są wyższe, dlatego wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Utworzone programy mające na celu promocję OZE jak najbardziej przynoszą oczekiwane skutki. Świadczą o tym m.in. kwoty wsparcia – tylko na przełomie 2016 i 2017 r. zrealizowano dotacje na kwotę łączną 1,26 miliarda złotych.

Okablowanie do paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika nie zadziała bez odpowiedniego okablowania. Kable energetyczne potrzebne do fotowoltaiki muszą cechować się wysoką jakością. Koszt takich przewodów to jedynie „kropla w morzu” całej inwestycji, dlaczego nie warto na nich oszczędzać. Dobre kable do instalacji fotowoltaicznej powinny być odporne na każde warunki atmosferyczne. Kable dla takiej instalacji muszą być wykonane z materiałów wytrzymujących wysokie oraz niskie temperatury. Okablowanie w instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj są umiejętnie chowane przez monterów, a więc ich ewentualna wymiana będzie wiązać się z demontażem paneli i ponownym ich założeniem. Taka wymiana może wiązać się z dodatkowymi wydatkami finansowymi, dlatego najlepiej od razu postawić na kable najwyższej jakości. Co więcej, takie kable powinny być również odporne na promienie UV oraz wilgoć. Osoba montująca instalację fotowoltaiczną nie powinna w żadnym razie zostawić odsłoniętych kabli – całe okablowanie powinno być zabudowane.