Pakowanie szyte na miarę

Pakowanie szyte na miarę

Optymalizacja procesu pakowania to jedno z największym wyzwań, z którym mierzą się menedżerowie pracujący w działach logistycznych. Pomóc w tym mogą specjalistyczne maszyny i urządzenia. Dzięki nim możliwe jest stworzenie linii pakującej szytej na miarę.

Maszyny pakujące - klucz do efektywności

Bezpiecznie zapakowany, odpowiednio oznaczony i atrakcyjnie wyglądający. Tak powinien być idealnie zapakowany produkt, który przeznaczony jest do wysyłki do klienta końcowego. Uzyskanie takiego efektu wcale nie jest łatwo. Proces ten jest na tyle długi, a często również skomplikowany, że zawsze może coś pójść nie tak.

Żeby ten proces usprawnić potrzebne są odpowiednie narzędzia. Należą do nich między innymi maszyny pakujące. Mimo że są one dostępne na rynku od wielu lat, to dalej część firm z branży logistycznej traktuje je po macoszemu. A to spory błąd.

Szybkie pakowanie paczek

Brak zaufania wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy na temat ich działania.  Mimo że procesy automatyzacji są już obecnie bardzo rozwinięte i powszechnie stosowane, to dalej część menedżerów z branży e-commerce nie ma pełnego przekonania do całkowitej robotyzacji hal wysyłkowych i magazynów. Jak pokazują realne przykłady, ich obawy są nieuzasadnione.

Dobitnie pokazują to ogromne centra logistycznej z Azji, głównie z Chin, ale również Tajwanu, Japonii, a nawet Korei. Zarządzający nimi specjaliści już dawno doszli do wniosku, że odpowiednia automatyzacja procesu pakowania zapewni im przewagę rynkową, której nie są w stanie wygenerować nawet najlepsi pracownicy. Efektem jest to, że przy pomocy takich maszyn pakują i wysyłają w świat elektronikę, zgrzewarki do tacek, zabawki dla dzieci, czy też urządzenia z kategorii home&decor.

Świat idzie do przodu - my też?

Pakowanie produktów o nietypowych kształtach i rozmiarach jest trudne. W takich przypadkach najczęściej nie sprawdzi się popularna na rynku technologia flowpack. Idealnie nadaje się ona przede wszystkim do zamykania w opakowaniach elementów sztywnych i foremnych.

Co zamiast niej? Eksperci zalecają przerzucenie się na technologia Autobag. Z jej pomocą możliwe jest pakowanie produktów o różnych kształtach w estetyczne worki. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Czy u nas też? Jak przekonuje nas pracownik jednej z wrocławskich firm: tak, ale bardzo pomału. Zaznacza jednak, że sytuacja ta powinna się już niedługo zmienić - głównie za sprawą rosnących wymagań zagranicznych klientów. Wyjdzie na dobre całej branży.