Zgrzewarka – rodzaje i zastosowanie
Zgrzewarka do folii czy do tacek to funkcjonalne urządzenie przeznaczone do zgrzewania, czyli szczelnego zamykania pożywienia lub konkretnych przedmiotów. Za pomocą takiej maszyny można estetycznie i bezpiecznie zapakować różne produkty. To, w jaki sposób działają zgrzewarki i jakie mają zalety, przedstawiamy właśnie w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Jak działa zgrzewarka?
Wszystkie zgrzewarki działają na podstawie prostej zasady. Urządzenie podgrzewa opakowanie wykonane z folii w formie wieczek, folii pęcherzykowej czy saszetek. Opakowanie jest niezwykle ciasno nałożone na produkt. Na rynku można zakupić także zgrzewarki do tacek i zgrzewarki, umiejące pakować towary próżniowo. Urządzenia drugiego typu likwidują powietrze, poprzez odsysanie powietrza z opakowania, a następnie tworzą ciasny zgrzew. W ten sposób produkty są chronione przed powietrzem, wilgocią, grzybami, pleśniami i wszelkimi drobnoustrojami, mogącymi spowodować zepsucie produktu. Jak widać, zgrzewarki trwale zabezpieczają żywność, dlatego są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym. Firma korzystająca z takiego sprzętu może mieć pewność, że dostarcza klientom produkty, które są świeże.
Dlaczego warto korzystać ze zgrzewarek?
Na pierwszy rzut oka konstrukcja zgrzewarki wygląda niezwykle skomplikowanie. W praktyce okazuje się, że cechują się łatwą obsługą. Maszyny te umożliwiają proste i szybkie pakowanie towaru, dzięki czemu doskonale spełnią swoją funkcję w każdej firmie, która ceni sobie wysoką jakość wyrobów. Firmy bardzo chętnie wykorzystują różne maszyny tj. kartoniarka automatyczna czy własnej zgrzewarki. Inwestycja w takie urządzenia sprawia, że firma rozwinie się technologicznie. Niezwykłą zaletą zgrzewarki jest to, że jej pracę można dostosować do czasu zgrzewania.
Rodzaje zgrzewarek na rynku
Na polskim rynku maszyn spożywczych, można wyróżnić wiele rodzajów zgrzewarek, które różnią się od siebie działaniem i zastosowaniem. Małe i średnie firmy najczęściej wyposażają się w zgrzewarki impulsowe, które wyróżniają się szybką pracą i łatwą obsługą, nie wymagającej specjalistycznego szkolenia. Maszyny uruchamiają się w momencie docisku do ramienia grzewczego, dlatego są one oszczędne i wydajne. Wspomniany typ zgrzewarek jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy sprawnie zamykać worki foliowe i rękawy. Omawiając rodzaje, trzeba wspomnieć także o zgrzewarkach oporowych. Cechują się one pełną automatyzacją, która wymaga pełnego przeszkolenia.